به ظروف سوخته دوباره سلام کنیدإ

    
تعداد بازدید: 3457
    
زبان : فارسی
         
دسته بندی : عمومی
    

وقتی هزار کار روی سرتان ریخته و هم‌زمان در حال آشپزی هم هستید، فقط یک نتیجه در انتظارتان است: غذای سوخته! غیر از غرغر اعضای محترم خانواده و گرسنه ماندنشان که نهایتا با دست به دامن رستوران سر کوچه شدن سر و صدایشان می‌خوابد، یک سوختگی هم بر دلتان می‌ماند: قابلمه قشنگ‌تان از دست رفته! هرچه هم می‌ساییدش، بی‌فایده است! خیساندن با آب داغ هم کمک زیادی نمی‌کند! غذای سوخته چنان به قابلمه چسبیده که انگار یک کوالا به درخت! 
البته زیاد غصه نخورید چون خوشبختانه راه‌حل‌هایی برای احیای قابلمه از دست رفته وجود دارد!

۱. اگر غذای چرب، کف قابلمه فقط چسبیده و زغال نشده، همین که با مقداری آب و مایع ظرفشویی مثل "مایع ظرفشویی موژان" خیسانده شود، کافیست! مقدار آب باید به قدری باشد، که روی غذای چسبیده را کامل بپوشاند. حدود ۱۵-۱۰ دقیقه به محلول اجازه دهید در قابلمه غوطه‌ور باشد. بعد با یک اسکاچ نرم، کف قابلمه را بسایید. مواظب باشید ظرفتان را نخراشید و فقط سوختگی را بسایید.
۲. اگر غذایتان کاملا سوخته، باید با مایع ظرفشویی و آب، روی حرارت اجاق قل بخورد تا سوختگی‌ها کمی سست شوند. بعد قابلمه را با دقت از روی حرارت برداشته، مقدار دیگری مایع ظرفشویی به محلول درون قابلمه اضافه کنید. صبر کنید حرارت ظرف پایین بیاید و بعد با یک اسکاچ نرم، کف قابلمه یا تابه را بسایید. 
۳. حالا اگر غذای سوخته، شکر داشته باشد، پاک کردنش مصیبت بیشتری خواهد داشت! اول باید مقداری آب، به اندازه‌ای که روی سوختگی را بپوشاند، داخل قابلمه ریخته و یک عدد قرص مخصوص ظرفشویی (در ماشین ظرفشویی) به آن اضافه کنید. البته می‌توانید مقداری مایع ظرفشویی غلیظ و قوی‌تر به جای قرص ظرفشویی داخل آب ریخته و آن را روی اجاق بگذارید. 
۴. وقتی محلول آب و مایع یا قرص ظرفشویی جوش آمد، حداقل ۱۵ دقیقه صبر کنید تا سوختگی کف ظرف در محلول بجوشد. لطفا دقت کنید که حتما محلول به جوش بیاید؛ قل زدن کافی نیست! حالا ظرف را از روی گاز برداشته، نهایتا ۲۰ دقیقه صبر کنید قابلمه یا تابه‌تان خنک شود و بعد محتویات ظرف را خالی کنید.
۵. حالا با یک اسکاچ آغشته به آب داغ و مایع ظرفشویی روی سوختگی‌ها بکشید. حدود ۴۵-۳۰ ثانیه این کار را ادامه دهید تا مواد سوخته کاملا پاک شوند. اگر باز هم سوختگی‌ها سرسختی کردند، کمی قرص مخصوص ماشین ظرفشویی را پودر کرده و به صورت خشک روی غذای سوخته بریزید تا راحت‌تر پاک شوند. حالا دیگر قابلمه‌تان باید مثل روز اولش نو شده باشد!

 

 

از   0   رای
0

  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
طراحی سایت سئو مرکز طراحی وب زئوس